För dig som vill lära dig mera om tävlingslydnadens första klass!
Tävlingslydnad – startklass
På vår kurs i Tävlingslydnad för nybörjaren kommer ni få lära er vilka moment som ingår i den första klassen i tävlingslydnad (Startklass). Vi kommer jobba med grunder i de olika momenten och träna på sånt som hunden behöver kunna för att utföra dem. Kursen kommer innehålla en hel del fokus träning, belöningsutveckling samt utveckla er som hundtränare. Vi kommer gå igenom alla momenten och träna in dem från grunden och utveckla utefter vart ni är i er träning.
Kursen passar både den tävlingsintresserade men även dig som vill träna lydnad för ett bättre samarbete i vardagen, men kursens innehåll kommer vara riktat mot de momenten som ingår i startklassen.
Moment som ingår och som vi kommer gå igenom samt träna mot under kursen är:
- Fritt följ (gå fot)
- Inkallning
- Apportering
- Sättande under marsch
- Fjärrdirigering
- Hopp över hinder
Har du en hund som är väldigt skällig i nya miljöer eller mot andra hundar vill vi att ni kontaktar oss först innan ni anmäler er, kanske behöver ni komma själva till oss innan ni går en kurs med andra hundar.
Om du kommit längre i din träning inom tävlingslydnad så hänvisar vi er till vår kollega Helené Lindström på High 5 Hundkurser i Skänninge
Kursinformation
- 5 tillfällen
- 2h/träff
- Max 6 deltagare
- Kostnad 2300kr
- Instruktör Mia Karlsson
Aktuella kursstarter
Kursen startar: Tisdag 22/4
Övriga datum på kursen: 29/4 + 7, 14 & 19/5 (alla datum i maj är på onsdagar)
Tid: 19:00 – 21.00
Plats:
Kursen går inomhus i uppvärmd träningslokal i Skänninge och/eller utomhus vid fint väder.
